background
Skoč na obsah Skoč na menu

Titulka / Produkty / Kategórie / Kreatívnezdieľať

Modranská majolika v prekvapujúco modernom dizajne

Modranská majolika v prekvapujúco modernom dizajne Dajte do 15. 7. 2013 svoj hlas tomu, ktorý sa vám najviac páči a vyhrajte milý keramický darček

13.5.2013 / red.

Keramika vznikla kedysi veľmi dávno pred stáročiami pre úžitok a praktický život dediny, ale aj mesta. Pretrvala dodnes, vypracovala sa do krásy, iba svoj prapôvodne praktický význam rozšírila o dekoratívny.

Do dnešných interiérov sa tradičná slovenská keramika veľmi nehodí, čo remeslu s hlinou veľmi neprospieva. Našťastie pre nás, ale aj pre remeslo, v ostatnej dobe vznikajú nové odvážne iniciatívy pre návrat k úžitkovosti keramiky - so vzormi, motívmi a postupmi v duchu moderného dizajnu, ale s pokorou a úctou k tradícii.

Nevšedná výtvarnosť a rôznorodosť vzorov slovenskej keramiky, ktoré sa rokmi syntetizovali do výrazu „tradičné“, tvorí výbornú inšpiračnú bázu pre viacerých mladých dizajnérskych odvážlivcov. Jedným z nich je aj architekt, dizajnér a keramikár Jakub Liška z dielne modranska, ktorá portfólio svojich výrobkov stavia na tradícii ručne vyrábanej majoliky a kameniny. Pre mladého Jakuba Lišku platí tradícia dvojnásobne, pretože základy dielne založil ešte v roku 1990 jeho otec, Marián Liška, hrnčiar - absolvent modranskej keramickej školy. 

Atraktívny záber nového sortimentu modranska zasahuje veľmi výrazne úžitkovú funkciu, a to nielen pre domácnosť, ale čo je obzvlášť potešujúce a sympatické, aj pre hotely a reštaurácie. Všetky svoje výrobky vyrábajú ručne, tradičnými aj netradičnými technikami a každá misa, fľaša alebo šálka je originálnym dielom dizajnéra a skúsených remeselníkov. 

"Snažíme sa vyrábať úžitkovú keramiku, ktorá je moderná a jednoduchá, no zároveň v sebe nosí skúsenosť a krásu tradičnej modranskej, či habánskej keramiky. Preto sme sa rozhodli spojiť to dobré a kvalitné zo starého a nového dizajnu zároveň a vytvárať tak originálnu slovenskú keramiku." uvádza sa v Koncepte na webovej stránke modranska

Priamo autora, Jakuba Lišku, sme sa spýtali: 

  • Bolo jednoduché presadiť "doma v dielni" nové nápady a vzory? 

"Presadiť nové nápady nebolo ľahké, pretože v tradícii vyučení remeselníci sa ťažko oslobodzujú:). Všetko je to však o komunikácii, schopnosti myslieť uvoľnene a kreatívne. Preto sa nám darí odpútať sa a tvoriť zo starého nové."

  • Ako nový dizajn vnímajú a prijímajú zákazníci?

"Sme veľmi potešení, že máme prevažne pozitívne ohlasy zákazníkov."

  • Ktorý z nových dizajnov ide najviac na odbyt?

"Páčia sa všetky vzory, najviac však Ludevít a modranska."


Páčia sa vám nové vzory modranska? Dajte do 15. 7. 2013 svoj hlas tomu, ktorý sa vám najviac páči a vyhrajte milý keramický darček. Hlasovať môžete tu   

 

vzor LUDEVIT      ← (pre viac obrázkov kliknite na link) →     vzor ZVER

pohár stredný Ludevít hnedý  šálka stredná zver

vzor MODRANSKA      ← (pre viac obrázkov kliknite na link) →     vzor KVET

 miska malá modranska  miska stredná kvet

vzor MAPA  ← (pre viac obrázkov kliknite na link) 

1_1.jpg
Na začiatok
 

Diskusia k článku (0)