background
Skoč na obsah Skoč na menu
Otvorený list ministrovi

Otvorený list ministrovi

16.5.2013 / admin turizmus

Už dlhšiu dobu ma trápi, že živnostníci, bez ohľadu nato v akom odvetví pracujú, sú rukojemníkmi vlastnej práce a snahy a tak som sa rozhodol spraviť krôčik k zmene a to rovno mailom ministrovi financií. 

 

Pridávam sem aj cele znenie e-mailu. Tí čo so mnou súhlasia a chcú podporiť moju snahu, tak zdieľajte a šírte ďalej. Aj mi prispievame tomuto štátu tak nech nie sme len čísla v štatistikách.

 

"Dobrý deň Pán minister, som mladý živnostník a už dlhšiu dobu sledujem hromadné rušenie živnosti obyvateľmi SR. Či už je to v dôsledku nízkeho dopytu alebo vašimi konsolidačnými opatreniami je to fakt. Skúsim Vám z môjho pohľadu vysvetliť v čom je problém úbytku živností.

Vymeriavací základ pre platenie odvodov do SP je okolo 4700 eur.

Rozmením to na drobné. Odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne mesačne činia cca 200 eur. Pri všetkej skromnosti a šetrnosti výdavky na materiál a prevádzku sú minimálne tiež okolo 2000 eur ročne. Keď si to zrátate, tak živnostníkovi zostane na život 300 eur ročne. To nemá ani len na ten chlieb.

Dám zase iný príklad z reálneho podnikania trebárs tu u Nás na juhu stredného Slovenska.

Živnostník zarobí 500 eur mesačne. Výdavky sú: 200 eur odvody,200 eur réžia a materiál a 100 eur mu ostane na život. Máte pocit že sa z toho dá šetriť? Dá sa uživiť rodina? Dá sa viesť život na akej takej úrovni (nemám na mysli vyvážanie sa v limuzíne a dovolenku v Karibiku ale len napr. dvojdňový výlet s rodinou na Slovensku).

Na záver posielam aj ten návrh ktorý mám.

Je ním zvýšenie vymeriavacieho základu na aspoň 7000 eur. Prečo práve 7000 ?

Približne toľko stojí zamestnávateľa zamestnanec keď robí kdesi za pásom a jeho čistá mzda je cca 450 eur.

Je pravda že by ste si prišli o pár platiteľov v SP no neprišli by ste si o živnostníkov, nemali by potrebu nevydávať bločky a faktúry a klamať štát, aby náhodou nepresiahli 4700 eur a sami by ste pomohli tomu, aby sme neboli 3. najskorumpovanejšia krajina v Európe.

Toľko z mojej strany. Viem že toho máte veľa, ale budem rád ak si toto prečítate a podľa možnosti aspoň dáte vedieť, že ste to neignorovali.

 

S pozdravom trápiaci sa živnostník Miroslav Kukučka z Modrého Kameňa,

mladý rezbár pochádzajúci z najmenšieho mesta na Slovensku ležiaceho na rozhraní Hontu a Novohradu.

 

P.S.: Keď sa vrchnosti uráči reagovať na tento mail tak Vás budem informovať.
Na začiatok
 

Diskusia k článku (0)